Frida. Życie Sztuka Rewolucja – spektakl w Centrum Kultury PROM

Nigdy nie malowałam snów, malowałam swoją rzeczywistość – Frida Kahlo

Spektakl jest pierwszym polskim projektem teatralnym inspirowanym życiem i twórczością Fridy Kahlo. Jest nie tylko opowieścią o złożonym i szczególnym życiu meksykańskiej artystki, ale także próbą przyjrzenia się sytuacji kobiet w świecie sztuki.

Frida. Życie, sztuka, rewolucja - Martyna Kliszewska

Źródło: artimperium.pl

Przedstawienie jest połączeniem Teatru, Videoartu oraz Performensu.

Filmy zostały zrealizowane we współpracy z Muzeum Narodowym, oddział Arkadia w Nieborowie. Jest to miejsce o tyle symboliczne, że to właśnie tam w 1955 roku mieszkał Diego Rivera podczas swojej wizyty w Polsce. Bez Jego osoby opowieść o Fridzie Kahlo byłaby niepełna.

Projekcje są współczesnym, prywatnym zapisem twórców. Odpowiedzią na malarskie dokonania Fridy Kahlo. W spektaklu zadajemy też pytania o kondycję i miejsce kobiet, malarek, w zdominowanym przez mężczyzn artystycznym świecie.
Videoart utrzymany jest w estetyce klipu. Na potrzeby spektaklu zostało skomponowane Tango Argentuńskie, z gościnnym udziałem i w horeografii Anny Głogowskiej.

Ciekawostką jest również to, że część zdjęć zrealizowano w miejscu które zniknęło już z mapy Warszawa a mianowicie w Restauracji Blue Cactus.

Partnerem przedsięwzięcia było min. Muzeum Narodowe w Warszawie, patronat nad przedstawieniem objęła Ambasada Meksyku w Polsce a w skład honorowego komitetu weszli  min: Edward Dwurnik i Rafał Olbiński.

FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja
Frida – Martyna Kliszewska
Scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski
Scenografia – Witek Stefaniak
Kostiumy – Martyna Kliszewska
Projekcje – Michał Jaskulski
Choreografia – Anna Głogowska
Muzyka – Ygor Przebindowski
Makeup – Anna Korzeb
AB PRODUCTION – Produkcja Teatralna Warszawa,
fot. Katarzyna Chmura